Archiwum: Maj 2015

Maj
31

Frytkownica Sposoby odżywania zmienia się, co jakiś czas, niestety ze szkodą dla nas. Lubimy jadać tłusto szybko i smacznie, dlatego też przejadamy się i źle odżywamy. Najlepszym pokarmem jest coś szybkiego niewymagającego długiego siedzenia w kuchni. Takie możliwości daje nam frytkownica. Jest to nic innego jak rodzaj dużego pojemnika, w którym możemy smażyć produkty, najczęściej trafiają tutaj frytki, ale nie tylko. We frytkownicy można piec pączki, ryby, mięsa, co tylko chcemy. Zasada działania sprzętu jest banalna, produkt wkładamy na sito urządzenia, po czym zanurzamy w głębokim oleju. Tak przygotowane potrawy w kilka minut nadają się do spożycia. Czy jednak są dla nas wartościowe? Dietetycy ostrzegają, że spożywanie tłustych potraw wcześniej czy później odbije się na naszym zdrowiu. Potrawy z frytkownicy uwielbiają szczególnie najmłodsi, frytki królują nie tylko, jako danie obiadowe, ale przede wszystkim kolacje ciężkostrawne. Frytkownica jest przydatnym urządzeniem, ale wtedy, kiedy jest użytkowana z głową. Każdy taki sprzęt posiada specjalne filtry, ale mimo to podczas smażenia ulatnia się z frytkownicy tłuszcz i dym watro, dlatego też używać ją pod okapem albo przy oknie, aby nie nagrzewać nadmiernie pomieszczenia.

Maj
30

Spiżarnia w kuchni Kuchnia stanowi najważniejszy punkt każdego domu, wokół niej gromadzi się życie rodzinne. W kuchni najczęściej dochodzi do wytwarzania posiłków oraz konsumpcji. Poza ogólnymi funkcjami, jakie pomieszczenie spełnia, kuchnia może być też w części naszą spiżarnia. Spiżarnia jest pomieszczeniem służącym do przechowywania produktów żywnościowych. Możemy ją wykonać kupując większy pojemny mebel lub wydzielać do tego celu fragment kuchni. Przestrzeń ta wcale nie musi być duża, wystarczy tylko kilka metrów. W spiżarni takiej powinny znajdować się wszelkiego rodzaju półki i stojaki, na których ustawimy nasze produkty. Najlepiej, aby spiżarnia nie znajdował się blisko kuchenki tylko w bardziej wyziębionym punkcie. Dobrze też, aby nie posiadała dostępu do światła czy okna, ponieważ te czynniki negatywnie wpływają na nasze produkty i ich przechowywanie. Spiżarnia jest wspaniałym pomysłem, kiedy robimy zakupy czasowo. Wówczas pomożemy pomieścić dużo produktów w jednym czasie, takiej możliwości nie daje nam już przepełniona lodówka. Do spiżarni najczęściej lodują warzywa, owoce czy puszki. Wszystko, co jest niezbyt wymagające i ma długi termin przydatności. Spiżarnia może być też miejscem do przechowywania naszych sprzętów kuchennych.

Maj
29

Kuchnia zamknięta Szczególnym miejscem w każdym domu jest nie wątpliwie kuchnia. Cenią ja przede wszystkim panie, ponieważ to jest ich królestwo. Sama moda i rozwiązania dotyczące kuchni zmieniały się bardzo na przełomie ostatnich lat. Dawniej kuchnia mogła być jedynie zamkniętym pomieszczeniem, wydzielonym z całego układu domu. Obecna moda i trend promują inny styl tzw. otwarty gdzie kuchnia znajduje się w połączeniu z jadalnią czy samym salonem. Wybór zależy już tylko do naszego gustu. Wielu ludzi ceni sobie zamkniętą przestrzeń i budując dom decyduje się na tego typu rozwiązanie. Kuchnia zamknięta posiada wiele walorów. Po pierwsze wszystkie nasze potrawy czy nawet brudne naczynia nie są dostępne dla oka gości. Wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Dzięki temu, że kuchnia zamknięta jest za pomocą drzwi wszelkie zapachy nie ulatniają się na pozostałe pomieszczenia naszego domu. Kuchnia taka na pewno daje olbrzymi komfort szczególnie, kiedy nie lubimy i nie mamy czasu na utrzymywanie stałego ładu w pomieszczeniu. Kuchnie typu zamkniętego może uzyskać nie tylko wydzielając pomieszczenie za pomocą drzwi, mogą przydać się tutaj też rolety, szyby szklane. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nasza kuchnia może nabrać wygląda nowoczesnej czy innowacyjnej.

Maj
29

Jadalnia w kuchni Budowa własnego domu jest ogromną inwestycją. Poza dużym wydatkiem finansowym musimy się jeszcze zmierzyć z aranżacją i samym usytuowaniem pomieszczeń tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Centralnym miejscem każdego mieszkania jest na pewno kuchnia, tutaj przebywamy najczęściej. Watro już w fazie planów pomyśleć jak ma wyglądać. Jeśli nasz salon jest dość mały możemy go sprytnie powiększyć kosztem naszej kuchni. Zamiast jadalni w wydzielonym punkcie naszego domu można stworzyć ja w kuchni. Umiejscowienie jadalni w tym pomieszczeniu zależy od kształtu kuchni. Jeśli jest w kwadracie dobrze stół i krzesła umieścić w centrum, na środku tak, aby każdy miał do nich swobodny dostęp. Kiedy kuchnia jest prostokątna jedynym wyjściem jest ustawienie stołu pod ścianą. W takim rozwiązaniu zyskujemy przestrzeń do przygotowania posiłków, jednak tracimy sporo miejsca użytecznego przy stole, jego cześć jest dosunięta do ściany. Jadalnia w kuchni ma sporo wad, ale nie zapominajmy też o zaletach dzięki takiemu rozwiązaniu salon pozostaje czysty, nie wydostają się nieprzyjemne zapachy poza kuchnię. Co ważne strefa przygotowawcza posiłków jest zamknięta przed okiem gościa lub rodziny, która nas odwiedza. Nie można pominąć też krótkiej trasy samego serwowania potraw, z kuchni trafiają od razu na stół.

Maj
28

Jak urządzić małą kuchnię? Pomieszczeń w naszym domu jest wiele trzeba jednak zdecydować, jakie będą miały wymiary, często na kuchnię pozostaje już nie wiele miejsca, co wówczas? Można za pomocą kilku zasad i trików urządzić nie tylko funkcjonalne, ale też i piękne pomieszczenie. Na początku urządzania kuchni zabieramy się za wybór właściwej kolorystyki. Barwa ma tutaj zasadnicze znaczenie. Jeśli wybierzemy kolory jasne optycznie rozjaśnimy nasze pomieszczenie, ciemne barwy dadzą całkiem inny efekt. Kolejnym ciekawym trikiem w małej kuchni jest pomalowanie listew podłogowych na jasny kolor, dzięki temu podłoga wyda się większa i jaśniejsza. Zazwyczaj na małej powierzchni obawiamy się dużych elementów sadząc, że przestrzeń się zmniejszy nic bardziej mylnego. Stosując duże płytki na przykład na podłogę uzyskamy przestrzeń sprawiającą wrażenie dużej. Najlepiej, aby materiał na podłogę również był w jasnych kolorach, dobrze spiszą się tutaj płytki, panele. Kolejną ważną zasadą dotyczącą małej kuchni jest dobór dodatków, tutaj nie możemy przesadzać. Dużo drobiazgów sprawia wrażenie zagraconej przestrzeni a co gorsza szybko się brudzi i nie wygląda estetycznie. Dla lepszego efektu dobrze jest też zostawić wolne blaty robocze a wszelkie sprzęty pochować w szafkach.